zgłoszenie

Czy budowa przyłącza wodociągowego wymaga zgłoszenie w starostwie powiatowym?
Dzwoniłem do starostwa i powiedziono mi, że jak chce, to mogę zgłosic, ale nie muszę bo przyłącza ich nie interesują. Mam tylko przed zasypaniem wezwać geodetę aby namierzył wykonane roboty i wprowadził je na mapach w geodezji.
Umawiam wiec geodetę, aby przyjechał. A on mi mówi, ze musi byc to zgłoszone, bo on potrzebuje, bo musi miec jakas tam mapkę z pieczątkami.

Nic z tego nie rozumiem. I nie wiem, co robic. Mialem robic przylacze za kilka dni, a teraz juz nie wiem, jak to załatwić.

Przyłącze musze zgłoszać do starostwa, czy nie?

Czy ktos mi może to wyjaśnić?

Przyłącze (każde: prąd, woda, kanalizacja, gaz etc) wykonujesz według warunków a je wydaje właściciel lub administrator mediów. Jak takowe masz to wyczytaj jak to ma być wykonane. Jak nie masz warunków to będzie to przyłącze nielegalne a za to jest właściwa kara.
Oczywiście po wykonaniu przyłącza (każdego) musi być naniesione na mapkę, ale to można zrobić przy okazji inwentaryzacji budynku

Chyba nie do konca o to pytałem. Nie pytam o warunki. Warunki wydaje zakłąd wodociągów i warunki owszem, okreslają wymagania techniczne wykonania przyłącza.
A ja pytam o procedurę wynikajaca z PRAWA BUDOWLANEGO, a nie z warunków a wiec tak naprawde o to, co napisałeś w ostatnim zdaniu.

Po drugie wydaje mi się, że robienie inwentaryzcji przyłączy przy okazji inwentaryzacji budynku jest co najmniej lekko naciągane. Na wykonanie inwentaryzacji jest określony czas, i czekanie z inwentaryzacją do czasu wybudowania budynku to proszenie sie o kłopoty.
Przeczytałem Ustawę Prawo Budowlane i w art. 29a jest zapis, których chyba mówi o tym, ze nie muszę zgłaszać budowy przyłączy. Ale mimo to, nie do końca rozumiem o czym pisze ten paragraf. Co znaczy zapis, że “wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjetej do państowowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.”
Kto ma sporzadzić ten plan sytuacyjny i kiedy? Przed wykonaniem prac czy po wykonaniu prac – jako powykonawczy?

W art. 30 par.1 pkt. 1a zapisano, że budowa przyłączy wymaga zgłoszenia z zastrzerzeniem art. 29a – który częściowo przytoczyłem powyżej. Czyli jak rozumiem przyłącza nie wymagaja zgłoszenia…. ale jak to bywa z polskim prawem…. pewnosci nie mam.